Opowieści Alfa
Dawniej ikona popkultury, współcześnie zakurzona i leżąca gdzieś w lamusie obok RichiegoRicha i Brygady RR. Alf, bo o nim właśnie mowa, kiedyś miał parę seriali – animowanych i aktorskich – w których odgrywał kluczową rolę. W „Opowieściach Alfa” na przykład, każdy odcinek był epizodem wzorowanym na danej bajce bądź opowiadaniu – i trzeba przyznać, serial trzymał poziom i bawił jak należy. Dziś taka forma i treść mocno podupadły, a szkoda, bo ten fenomenalny czar porywał widza i sprawiał, że czekało się nań z ogromną niecierpliwością.
Chip i Dale Brygada RR
Ta animacja cieszyła się ogromną popularnością i aż dziw bierze, że podobnie jak Alf, odeszła do lamusa. Być może jakość obrazu nie przystaje do współczesnych czasów, ale jej bogata treść przebija większość tego, co oferują programy dla dzieci i młodzieży. Inteligentna, pełna nietuzinkowych postaci, zmuszająca – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – widza do myślenia oraz nafaszerowana nieprzeciętnym humorem… Ach!, powróciłoby się do przeszłości, aby jeszcze raz przeżyć przygody z genialnymi braćmi i ich towarzyszami.
He-Man i Władcy Wszechświata
Czyli serial o superbohaterze, który nie pochodzi ani ze stajni Marvela, ani z DC. Książę Eternia, Adam, na szczęście nie podzielił losu Alfa i wciąż w popkulturze się pojawia, choć nie tak często i nie na tym planie, na którym powinien. Chyba każdemu odrobinę interesującemu się fantastyką człowiekowi, obiło się o uszy kultowe: „Na potęgę Posępnego Czerepu, mocy przybywaj!”, po którym następowała przemiana: księcia w swego rodzaju nadczłowieka,a jego tygrysa w Kota Bojowego. No i nie można zapomnieć o Szkieletorze. Jeden z lepszych seriali lat 80. – to po prostu trzeba zobaczyć.
She-Ra – księżniczka mocy
Spin-off „He-Mana” i – tak jakby – kalka, tylko w wariancie kobiecym. Adora, siostra Adama, która analogicznie przemieniała się w tytułową She-Raę, walczącą z Hordakiem, pragnącym podbić królestwo jej ojca. Animacja nie była wprawdzie tak popularna, jak serial z He-Manem w roli głównym (szczególnie w Polsce), ale w pewien sposób domykała historię świata przedstawionego.